Telewizja chińska z satelity Eutelsat 9a odbiór w Polsce. Chińska tv satelitarna dostępna w Polsce z satelity Eutelsat 9a. Telewizja z Chin w Polsce. 卫视, 中国, 中文衛星電視臺, 新唐人電視臺 – 波兰, 中国中央电视台中文国际频道 – 波兰. NTD TV, NTDTV, Jiangsu TV, CCTV, CCTV-4, CCTV 9 Documen

 

卫视; 中国; 中文衛星電視臺; 新唐人電視臺 – 波兰; 中国中央电视台中文国际频道 – 波兰; 看电视,在波兰,从中国; 安装在波兰接待了中国电视天线


(sorry I used: Google Translator)

 

I kto by pomyślał, że rakieta nośna Ariane, która 11 marca 2006 roku wyniosła na orbitę geostacjonarną satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 9a (dawniej nazywanego Eurobird 9a) tak bardzo przysłuży się Polakom uczącym się chińskiego w kontakcie z językiem chińskim a Chińczykom mieszkającym w Polsce umożliwi co prawda jednostronny, ale kontakt z odległą ojczyzną. Chińczyk czy Wietnamczyk mieszkający w Polsce w odróżnieniu od mieszkającego u nas dajmy na to Niemca, Ukraińca czy Rumuna nie ma dużych możliwości, jeśli chciałby pooglądać telewizje ze swojego kraju. Sygnał z satelitów nadających na teren Chin nie dociera do Polski wcale bądź jest za słaby by go odebrać w Polsce. Co innego, gdyby Ziemia była płaska :-)!

 

Nie załamujmy się jednak! Nie podupadajmy na duchu! Jest sposób!

 

Miło mi Państwa poinformować, że jest taki sputnik a imię jego właśnie Eutelsat 9a, niezbyt może w Polsce znany, z którego odebrać można aż 7 stacji telewizyjnych związanych z Chinami. Stacje te można odbierać bez miesięcznych opłat abonamentu, są to bowiem kanały niekodowane FTA (ang. Free to Air). Nie wchodzą one w ofertę żadnych satelitarnych płatnych platform telewizyjnych więc nie musimy wiązać się z nikim umową, aby je oglądać. Jedynym kosztem jaki trzeba ponieść jest cena zakupu zestawu do odbioru telewizji satelitarnej i koszt jego zamontowania. Nie są to w większości przypadków jakieś bajońskie szumy. Ceny zestawu satelitarnego wraz z montażem zaczynają się od kwoty 600 zł. Bliższych informacji nt. odbioru chińskiej telewizji satelitarnej w Polsce(w Warszawie) może Państwu udzielić Sławek Dyczko TRANSAKTOR 509-610-850.

 

Chinese television available in Poland. China satellite tv reception, viewing in Poland. China satellite television install, installation in Poland(Warsaw and suburban areas only). Receivers, decoders. For information call: Sławek Dyczko TRANSAKTOR +48-509-610-850

 

Poniżej prezentuję listę chińskich programów telewizyjnych, które można oglądać w Polsce z satelity Eutelsat 9a. Informacje w kolejnych kolumnach to ich szczegółowe parametry odbioru. Każdą z nazw stacji wyposażyłem w odnośnik do oficjalnej strony nadawcy, aby można było sprawdzić profil, charakter stacji, poznać jej programy i ramówkę. Obiektywne jak sądzę informacje nt. Tych stacji znaleźć można również w Wikipedii (proponuje wersję angielską, ponieważ polskie odpowiedniki tych haseł są uboższe). Oto te stacje:

 

 

Większość z programów tych stacji tworzona jest i retransmitowana z Chin. Wyjątkiem jest tu NTD TV nadawana i retransmitowana z Nowego Jorku w USA. Pierwsze trzy stacje na naszej liście nadawane są w języku chińskim. CCTV Documentary nadawany jest głównie w języku angielskim choć czasem w ramówce prezentowane są programy z oryginalną ścieżką dźwiękową w języku mandaryńskim z napisami w języku angielskim. Trzy pozostałe kanały CCTV Español, CCTV Russkj, CCTV Arabic nadawane są jak nietrudno się domyślić głównie w języku hiszpańskim, rosyjskim, i arabskim. Choć i tu można trafić na rożne programy czy nawet filmy nadawane w języku chińskim z napisami w języku hiszpańskim, rosyjskim, czy arabskim. Wydaje mi się, że obecność napisów może być dużą pomocą dla osób uczących się chińskiego. Są to zazwyczaj osoby znające kilka języków obcych, więc może to pomóc w nauce obydwu. To jest właśnie ten pozytywny transfer umiejętności, który na pewnym stopniu zaawansowania nauki znacznie pomaga! O ile dobrze pamiętam CCTV 4, mimo iż nadawana w języku chińskim również czasami dodaje napisy wyglądające na pisane po chińsku(tego nie wiem, bo nie znam chińskiego). Być może są to napisy dla niesłyszących lub jest to wersja oficjalną języka pisanego, jeśli program jest z zapisem dźwiękowym mowy w jakiejś gwarze, dialekcie lub wypowiedź jest niewyraźna. To też może pomagać w nauce!

 

Rodowitego Chińczyka zainteresują zapewne najbardziej pierwsze trzy stacje. Choć nie wykluczam, że znajdzie dla siebie coś interesującego i w pozostałych. Nie jest to być może oferta w pełni zaspokajająca potrzeby Chińczyków mieszkających w Polsce. Ale jak mówi przysłowie: Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Chiny to wielkie przestrzenie i miliony ludzi. To potęga gospodarcza. To potęga medialna. To setki stacji radiowych i telewizyjnych. To transmisje naziemne, satelitarne czy typu handheld. To stacje nadawane cyfrowo i analogowo. Co z tego, gdy są w przetłaczającej większości niedostępne w Polsce.

 

Jako instalator anten, lubię egzotykę i niekonwencjonalne rozwiązania techniczne. Wspieram różnorodność. Stąd też ten artykuł w mający na celu między innymi zapoznanie Państwa z możliwościami odbioru tych kilku stacji związanych z Chinami w Polsce. Jeśli jesteś studentem sinologii lub uczysz się chińskiego samodzielnie albo też jesteś Chińczykiem mieszkającym w Polsce i chciałbyś odbierać te stacje to polecam swoje usługi w zakresie montażu anten satelitarnych w Warszawie i okolicach – Sławek Dyczko TRANSAKTOR 509-610-850.

 

Osobom, które posiadają już anteny satelitarne ustawione na satelitę Hotbird (np.: odbierają Cyfrę+, Polsat, N telewizję, Telewizję na Kartę lub N na Kartę) o średnicy min 80 cm polecam rozbudowę ich instalacji. Polega ona na dodaniu dodatkowego dekodera i konwertera z układzie „zeza” na Eutelsat 9a tak aby można było dodatkowo odbierać programy z tego satelity przy pomocy posiadanej już anteny. Każdorazowo przed tego rodzaju rozbudową instalacji antenowej należy przeprowadzić sprawdzenie obecności sygnału z satelity Eutelsat 9a i wykonać jego pomiar. Sprawdzenia obecności sygnału z satelity i jego pomiar wykona Sławek Dyczko TRANSAKTOR 509-610-850. Tego typu modernizacja instalacji antenowej o ile jest możliwa jest zazwyczaj tańsza niż koszt zakupu całego zestawu satelitarnego i jego montaż. Nie wykluczone, że obejdzie się i bez zakupu dodatkowego dekodera tj. być może uda się skonfigurować dotychczasowy tak aby oglądać na nim prócz oferty jednej z polskich platform cyfrowych również programy z satelity Eutelsat 9a. Wymaga to jednak każdorazowo sprawdzenia!

 

Wszystkiego Dobrego!

 

 

Słowa kluczowe:

 • 看电视,在波兰,从中国 - Eutelsat 9a

 • 中文衛星電視臺 - 波兰 - Eutelsat 9a

 • 新唐人電視臺 - 波兰 - Eutelsat 9a

 • 中国中央电视台中文国际频道 - 波兰 - Eutelsat 9a

 • Chinese TV television available in Poland

 • China satellite tv reception Poland

 • China TV viewing in Poland

 • China satellite TV television install Poland Warsaw

 • Installation of Chinese TV in Poland Warsaw

 • Telewizja chińska odbiór w Polsce Eutelsat 9a

 • Chińska tv satelitarna dostępna w Polsce z satelity Eutelsat 9a

 • Telewizja TV z Chin w Polsce

 • Chińskie stacje TV telewizyjne w Polsce

 • Możliwości odbioru chińskiej tv telewizji w Polsce

 • Chińskie kanały satelitarne odbiór Polska w Polsce

 • Chińska telewizja satelitarna tvsat tv sat odbiór w Polsce

 • NTD TV NTDTV Eutelsat 9a odbiór montaż Polska Warszawa